Rotaslietas no medicīniskā zelta - lieliska alternatīva dārgmetāliem

Rotaslietas no medicīniskā zelta -  lieliska alternatīva dārgmetāliem

Kas ir medicīniskais zelts?
Faktiski tas ir medicīniskais tērauds, ko izmanto ķirurģisko instrumentu, implantu, stentu, protēžu, auskaru un citu rotaslietu izgatavošanā. Pēdējā gadījumā izstrādājums ir pārklāts ar īpašu pārklājumu, kas to padara līdzīgu īstajam zeltam. Medicīniskā zelta sastāvā nav viens konkrēts sakausējums, bet gan daudzu metālu sakausējumu grupa, kuru attiecība var atšķirties dažādiem ražotājiem. Atšķirībā no parastā zelta medicīniskajā zeltā tiek veikti papildu attīrīšanas un apstrādes procesi. Tāpēc tam ir augsta bioloģiskā saderība un zema reaktivitāte (neizraisa alerģijas, negatīvas reakcijas organismā), to ļoti labi pieņem cilvēka āda, neizraisot iekaisuma/imūnās reakcijas.

Kāda ir atšķirība starp zeltu un medicīnisko sakausējumu?
Galvenā atšķirība starp zeltu un medicīnisko sakausējumu ir to sastāvs. Zelts ir viens ķīmisks elements (ar simbolu Au), savukārt medicīniskais sakausējums ir dažādu elementu maisījums. Dažādās proporcijās tas satur oglekli, hromu, silīciju, molibdēnu, mangānu, magniju, titānu un varu. Katra ražotāja medicīniskajam sakausējumam var būt atšķirīga ķīmiskā formula. To ietekmē arī tā pielietojuma joma.
Pievērsiet uzmanību tam, ka tradicionālajam zeltam obligāti jābūt norādītai probei, bet medicīniskajam tēraudam tādai nav jābūt.

No kā sastāv medicīniskais zelts?
Tie, kas mēģina atrast viennozīmīgu medicīniskā zelta sastāva skaidrojumu, būs vīlušies. Specifiska sastāva, kā arī standartizētu prasību tam nav. Tā ķīmiskā formula mainās atkarībā no pielietojuma jomas. Bižutērijas sakausējuma sastāvā parasti ir varš, cinks, misiņš, alva un tērauds. Lai uzlabotu materiāla estētiskās īpašības, izstrādājuma virsmai uzklāj zeltījumu vai rodiju. Speciālisti ir iemācījušies apvienot mīkstos un cietos metālus tā, lai izstrādājums netiktu bojāts, vienlaikus saglabājot tā estētisko izskatu.

Medicīniskā zelta priekšrocības
Nenoliedzama medicīnas zelta priekšrocība ir tā pieejamā cena. Turklāt šādas rotaslietas ir laba alternatīva tiem, kam ir alerģija pret dārgmetāliem.
Medicīniskā sakausējuma rotaslietas ir grūti sabojājamas. Tās nebaidās no triecieniem un skrāpējumiem, tām piemīt izturība pret koroziju, karstumizturība. Pirms fitnesa centra vai peldbaseina apmeklējuma rotaslietas nav jānoņem, jo medicīniskais zelts nebaidās no ūdens un temperatūras izmaiņām.

Kādas rotaslietas tiek izgatavotas no medicīniskā sakausējuma?
Medicīnisko tēraudu izmanto juvelierizstrādājumu ražošanā pēc tam, kad tas iegūst zeltam raksturīgo krāsu. Kā tas ir iespējams? Pēc speciāla zeltījuma pārklājuma uzklāšanas (visbiežāk ar zelta pildījumu - zeltījums tiek uzklāts augstā temperatūrā).

Atkarībā no sastāvdaļām sakausējums var iegūt nokrāsas no gaiši dzeltenas līdz sarkanīgai, kopējot no baltā vai dzeltenā zelta izgatavotu auskaru izskatu. Juvelieri aktīvi apvieno rotaslietās dažādas struktūras (matētas un spoguļstikla), izgatavo gravējumus, inkrustācijas un neaizmirst par tendencēm (gredzeni ar emalju dzīvnieku formā, monētu auskari, plāksnītes, modeļi ar apzinātu deformāciju un iespiedumiem, asimetriskas rotaslietas).

Medicīniskais sakausējums ir ciets un vienlaikus diezgan plastisks, tāpēc ar to ir viegli strādāt. Turklāt šādas rotaslietas ir hipoalerģiskas, tāpēc tās bieži tiek ņemtas kā pirmie auskari bērniem.

0